Sıfır Araç İlk Muayene Tarihi Ne Zaman?

Sıfır Araç İlk Muayene

Sıfır araç alanların en çok merak ettikleri sorulardan biri ilk muayene tarihinin ne zaman olduğudur. Bazı sürücüler de ceza yiyince bu sorunun cevabını aramaya başlıyor. Sorunun cevabını anlamak için lütfen konuyu sonuna kadar dikkatli okuyunuz. Zira yanlışlıkla ceza yemiş olabilirsiniz veya ileriki zamanda yiyebilirsiniz.

Sıfır Araç İlk Muayene Tarihi Tescil Tarihi mi Üretim Tarihi mi?

Tescil tarihi mi üretim tarihi mi? Sıfır aracın ilk muayene tarihi tescil tarihinden başlar. Ancak yine de üretim tarihine göre ceza yiyebilirsiniz. Sebebi ise sizi durduran trafik polisinin sorgulamasında bazen üretim tarihi olarak esas alınmasıdır. Bunun sebebi de sisteme ilk girişte tescil tarihi yerine üretim tarihinin girilmesidir. Eğer bu sebepten ceza alırsanız idare mahkemesine itiraz ederek iptal edebilirsiniz. Mahkemenin bu yöne emsal kararı bulunmaktadır. İlk muayene tarihi üretim yılına göre değil tescil tarihine göredir.

Araç Muayene Periyodları

Aşağıdaki tablo tescil tarihinden başlar ve TÜVTÜRK’ün geçerli muayene tarihleridir.

TÜVTÜRKHususi/Resmi Otomobillerİlk üç yaş ve sonrası her iki yılda bir muayene edilmelidir (M1G sınıfındaki hususi ya da resmi arazi taşıtları da bu grupta yer alır).
TÜVTÜRKLastik Tekerlekli Traktör (LTT)İlk üç yaş ve sonrası her üç yılda bir muayene edilmelidir.
TÜVTÜRKDiğer Motorlu Araçlarİlk bir yaş ve sonrası yılda bir muayene edilmelidir. (Taksi, kamyon, otobüs vb. ticari araçlar ile yukarıdaki araç sınıflarına girmeyen diğer araçlar bu gruba dâhildir.)
TÜVTÜRKİki veya Üç Tekerlekli Araçlar (L kategori motosiklet ve motorlu bisikletler)İlk üç yaş ve sonrası her iki yılda bir muayene edilmelidir.
TÜVTÜRKRömorklar ve yarı Römorklarİlk bir yaş ve sonrası yılda bir muayene edilmelidir. (otomobil, kamyonet, kamyon ve çekiciler gibi herhangi bir motorlu araç ile çekilen tüm römorklar bu gruba dâhildir.)

“Sıfır Araç İlk Muayene Tarihi Ne Zaman?” üzerine bir yorum

Yorum yapın