Airbag Işığı Neden Yanar, Nasıl Söndürülür? Airbag Tamir Fiyatları

Airbag Işığı Neden Yanar

Airbag ışığı neden yanar ? ve airbag lamba söndürme başlıklarına geçmeden önce biraz airbag teknolojisinden bahsedelim. Airbag kelimesinin tam Türkçe karşılığı hava çantasıdır. Ülkemizde daha çok hava yastığı olarak bilinmektedir. Bu teknolojinin kullanımı doksanlı yıllardan sonra yaygınlaşmıştır. Eski otomobillerde opsiyon olarak bulunan bu donanım, günümüz otomobillerinde standart donanımların içerisinde yer almaktadır.

Aynı zamanda airbag donanımı eski otomobillerde yalnız direksiyonda olup sürücüyü korurken, günümüzdeki otomobillerde perdelerde dahi airbag bulunmakta ve yalnız sürücüyü değil tüm yolcuları da korumaktadır. Airbag sisteminin çalışma mantığını biraz özetlemek gerekirse: Aracın belirli bölgelerinde bazı sensörler bulunur.

Bu sensörler kaza anında beyne sinyal gönderir. Beyin ise airbag tüplerini devreye sokarak airbag yastıklarını patlatır. Araçlarda airbag hasar alınan yerden açılır ve bu sayede hasar alınmayan yerdeki ve boş koltuklardaki airbag sistemleri açılmayarak onarım maliyetleri minimuma çekilir.

Otomobiller pek çok insanın günlük hayatı için vazgeçilmez düzeydedir. Geçmişten günümüze otomobiller her konuda olduğu gibi airbag konusunda da büyük gelişim kaydetti. Doksanlı yıllardan itibaren yaygınlaşan güvenlik donanımlarından en önemlisi airbag olmuştur. Airbag en kısa anlatımla bir koruyucudur.

Daha detaylı anlatmak gerekirse kaza anında sürücünün etrafında hava ile dolu yastıklar milisaniyeler içerisinde, sürücü darbe almadan önce, açılır. Bu sayede sürücü sert zemine değil, hava yastıklarına çarpar ve çok daha az yara alır, hatta bazı durumlarda burnu bile kanamayabilir. Airbag işte bu kadar önemli ve etkili bir teknolojidir.

Airbag sistemi çok karmaşıktır. Bu sistem araç beyni tarafından her daim denetlenmektedir. Airbag lambası neden yanar? Sorusunun cevabı, beynin bu denetleme esnasında bir hata bulmasıdır. Dikkat etmeniz gereken nokta: Airbag lambası yanıyorsa airbag devre dışıdır.

Airbag Işığı Neden Yanar
Airbag Işığı Neden Yanar

Airbag Lambası Nasıl Söndürülür?

Airbag Lambası Nasıl Söndürülür? Airbag lambasını söndürmek istiyorsanız servise gitmeden önce sürücü koltuğu altında bulunan airbag soketlerini söküp takmayı deneyebilirsiniz. Bu şekilde sorunun çözülme ihtimali vardır. Fakat sorun bu şekilde çözülmez ise yetkili servise, oto elektrikçiye yahut bir airbag servisine gidebilirsiniz.

Airbag Tamir Fiyatları

Otomobil sektörü içinde pek çok ürün ve bu ürünlere bağlı pek çok sistematik bulunmaktadır. Yetkili servisler ise her zaman bu sistematik ürünler için yedek parça bulundururlar. Genel olarak bakıldığı taktirde airbag tamir fiyatları 800 Türk lirasından başlamakta olup airbag sisteminin değişmesi durumunda bu fiyat 10.000 Türk lirasına kadar çıkabilmektedir.

Airbag tamir fiyatları aracınızın markasına ve modeline göre değişkenlik göstermektedir. Fiyat dışında bu airbag sistemlerinin aracınıza uyumluluğu da oldukça önemlidir. Uyumsuz airbag sisteminin aracınıza takılması durumunda kaza anında airbag sisteminin çalışmaması gibi kötü durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Bu sebeple airbag sistemi tamiratı veya değişimi esnasında dikkatli bir araştırılma yapılmalı ve güvenilir firmalarla çalışılmalıdır. Söz konusu can güvenliği olduğundan bu alanda çok dikkatli olunmalıdır.

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir? Motor Yağı Fiyatları

Motor Bloğu Neden Çatlar? Motor Bloğu Çatlağını Nasıl Anlarız?

Motor Rektifiye Fiyatları

Motor Bloğu Çatlak Tamiri ve Fiyat Bilgisi

Rektifiye Nedir, Neden Yapılır, Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Google.com

Araç Boyama Fiyatları

Airbag Işığı Neden Yanar, Nasıl Söndürülür? Airbag Tamir Fiyatları

ARAÇ BOYAMA ÜCRETLERİ VE BOYAMAYA DAİR GENEL BİLGİLER

Yorum yapın