Otomobil Tarihi: Otomobiller Nasıl Gelişti?

Otomotiv sektörü, her geçen yıl daha da gelişirken otomobil tarihi de bazı araç meraklılarının ilgisini çeken bir durum olmakta.

Otomotiv dünyası, son zamanlarda daha akıllı araçlara doğru ilerliyor. Örneğin arabalarda artık daha etkili güvenlik sistemleri mevcut. Bu sayede araçlar, eskisinden daha güvenilir hale geliyor. Bunun yanı sıra otonom sürüş teknolojileri de gelişiyor. Bu da araçların ciddi anlamda ilerleme kaydetmesini sağlayacak bir olay. Peki ilk araçlar nasıl gelişti? Bu fikir nasıl ortaya çıktı?

Otomobil Tarihi

Otomobil Öncesi Dönem

Otomobiller olmadan önce insanlar yürüyerek veya hayvanların gücünden yararlanarak bir noktadan diğer noktaya gidiyordu. Örneğin develer, insanların kullandığı bir ulaşım mekanizmasıydı. Bu durum bazen hava koşullarına bağlı olarak hem hayvanları hem de insanları heba edebiliyordu.

İlk araç fikrinin tarihi kayıtlara göre 1200’lü yıllarda ortaya çıktığı görülüyor. Bu dönemde insanlar at arabalarını kullanmak yerine hayvan olmadan kendi kendine giden araçları tartışmaya başlamıştı. İngiliz bilim insanı Roger Bacon, yazdığı bir mektupta çok hızlı giden bir aracın yapılabileceğinden söz ediyordu.

Sizlere otomobil tarihi bilgisi verirken ilk otomobilin prototip olarak ne zaman üretildiğini de açıklamalıyız. Aslına bakarsak ilk üretilen araç oyuncak bir arabaydı. Yani henüz araba çıkmadan oyuncağı üretilmişti. Buhar kazanı ile birlikte kendi kendini iten bu otomobil, bu şekilde hızlanıyordu. Dünyanın ilk oyuncak arabası, Çin imparatoruna hediye edildi.

Otomobil Tarihi

İlk Otomobiller

1700’lü yıllar, Sanayi Devrimi’nin kendini göstermiş olduğu bir dönem. Artık insanlar fabrikalarda çalışmaya başlarken bu dönemde aynı zamanda işçi ihtiyacının karşılanması için şehirleşme de artmaya başladı. 18. yüzyılın sonuna doğru ilk kullanılabilir yapıda arabalar ortaya çıkmıştı. Bu arabaların ön kısmında devasa bir buhar kazanı yer alıyordu. Araba, buhar kazanında oluşan sıcaklık ile hareket ederek kendi yolunda gidiyordu. Dünyanın ilk kullanışlı buharlı arabasının freni olmaması da ayrı bir olaydı. Bu durum, test sırasında arabanın 7 metrelik bir duvarı yıkmasıyla sonuçlandı.

Otomobil tarihi her geçen dönem daha da gelişirken 19. yüzyılda artık daha fazla araba yollarda yer almaya başladı. Buharlı araçların yanı sıra içten yanmalı motorlar da bu dönemde yavaş yavaş kendini belli etmeye başladı. Artık arabalar daha hafif ve daha zarif görünüyordu. Bu da müşterilerin daha çok ilgisini çekiyordu.

Günümüze Doğru Otomobillerin Gelişimi

20. yüzyılda artık arabalar, daha çok ön plana çıkarken daha fazla otomobil markası da görülmeye başlandı. Araçların bu dönemde siyah olmasının nedeni ise daha dayanıklı bir boya olmasıydı. 20. yüzyılın dikkat çeken olaylarından birisi seri üretim kavramı oldu. Ford’un sahibi Henry Ford, arabaların birkaç günde üretilmesi sebebiyle seri üretim olayını geliştirdi. Bu teknik sayesinde araçlar artık birkaç saatte üretilirken ciddi bir maliyet düşüşü meydana gelmiş oldu. Bu da fiyatlara olumlu yansıdı.

1900’lü yılların başından sonuna arabalarda devrim niteliğinde tasarım değişiklikleri yaşandı. Artık eskisinden daha iyi hale gelen arabalar, 2000’li yıllardan sonra yeni teknolojilerle, yapay zeka özellikleri ve güvenlik sistemleri ile daha kaliteli oldu.

Otomobil tarihi başlığı altında bilinmesi gereken bir diğer şey ilk ehliyet belgesinin ne zaman dağıtılmaya başlandığı. Ehliyet, ilk zamanlarda bulunmuyordu. Yani sürücülerin belge sahibi olmadan araba sürmesi mümkündü. Dünyanın ilk sürücü belgesi 1889 yılında Fransa’da verildi. Yani otomobiller geliştirildikten yaklaşık 100 yıl sonra ehliyet sistemi yaygınlaşmaya başladı. Yavaş yavaş diğer ülkelerde de bu sistem etkili oldu.

Yorum yapın