Şanzıman

Şanzıman
Şanzıman Nedir

Şanzıman Nedir?, Şanzıman baskı balata yolu ile motordan almış olduğu enerjiyi şafta veya diferansiyele ileten aktarma malzemesidir. Şanzıman araç için oldukça önemli bir parçadır.

Şanzıman Nedir?

sss
Şanzıman fiyatları

Araçlar için oldukça önemli olan şanzıman, vites kutusu olarak da kullanılmaktadır. Araç içerisinde, motordan aldığı enerjiyi tekerleklere iletir. Aracın birçok işlevinde şanzıman rol oynar. Farklı şanzıman modelleri de bulunmaktadır.

Şanzıman Neden Arızalanır?

Şanzıman nedir Şanzımanın arızalanmasının farklı nedenleri bulunur. Bu nedenlerin başında kullanıcı hataları yer alır. Düzgün vites değiştirmemek, yarım debriyaj yaparak vites değiştirmek gibi yanlış kullanım teknikleri şanzımanın ömrünü kısaltır ve arızalanmasına neden olur.

Bozuk zemin üzerinde sürüş yapmak da şanzımanın arızalanmasına neden olur. Şanzıman yağının belirli aralıklar ile değiştirilmesi gerekir. Bu değişimin gerçekleşmemesi de şanzıman arızası ile karşılaşmanıza neden olur. Bu tarz durumlardan dolayı araç şanzımanları arızalanır.

Şanzıman Arızası Belirtileri Nedir?

Şanzıman arızasının belirli belirtileri bulunur. Bu belirtiler ile karşı karşıya kaldığınız zaman şanzımanın arıza yaptığını anlayabilirsiniz. Şanzıman arızası belirtileri şunlardır:

  • Şanzıman kayması en yaygın belirtiler arasında bulunur.
  • Vites değişimi sırasında sorun yaşanması.
  • Vites değişimi sırasında aracın tepkisinde gecikmeler.
  • Şanzıman sıvısının sızıntı yapması
  • Motoru kontrol et ışığının yanması.

 Bu tarz belirtiler ile karşı karşıya kaldığınız zaman aracınızın şanzımanında sorun olduğunu anlayabilirsiniz. Aracınızın bakımını ve kontrollerini sağlamalısınız.

Şanzıman Arızası Fiyatları

m 79777 8p70h weiss text image 50 large 560px no ratio 1
Şanzıman arızası

Şanzıman arızası fiyatları aracın otomatik veya manuel olmasına göre farklılık gösterir. Tamir işlemini nerede yapacağınıza göre de fiyat üstünde oynamalar gerçekleşebilir. Şanzıman araçların en önemli parçaları arasında yer alır ve kolay kolay tamir istemez. Eğer şanzımanı tamir ettirmeniz gerekiyorsa sorun büyüktür ve birtakım masraflar yapmanız gerekebilir. Tamirini yapacağınız yer ile fiyat hakkında görüşebilirsiniz.

Şanzıman Kullanım Ömrü Nasıl Uzar?

Şanzımanın kullanım ömrünü uzatmanın  çeşitli yolları bulunur. Bu yöntemleri deneyerek şanzımanınızın ömrünü uzatabilirsiniz. Şanzıman kullanım ömrünü uzatmak için aracınızın bakımlarını düzenli bir şekilde yaptırmalısınız. Aracın yağ ve filtre bakımını düzenli bir şekilde yaptırmalısınız.  Daha sonrasında yokuş yukarı park edecek olursanız, el freni çekerek aracın sabit olmasını sağlayın. Şanzıman kullanım ömrü için en önemli nokta vitesi doğru kullanmaktır. Vitesli doğru bir şekilde değiştirmeye özen gösterin.

Distribütör Arızası Şanzıman Parça Fiyatları

Yorum yapın