Araç Yağ Değişimi Fiyatları

Araç Yağ Değişimi Fiyatları
Araç Yağ Değişimi Fiyatları
Araç Yağ Değişimi Fiyatları

Yağ Değişim Fiyatı

Araç Yağ Değişimi Fiyatları Metal sürtünmesini en aza indirmek için yağlar kullanılır. Yağ bakımı araçların en önemli ve hayati bakımlarından birisidir. Araçların düzenli olarak yağ değişimi yapılır ve genel olarak belirli bir km oranına sahiptir. Örnek vermek gerekirse kalın yağ kullanan bir aracın 5.000 km de, ince yağ kullanan aracın ise 10.000 km de bir yağ değişimi gerekir. Bu yağ numaralarını ve değişim vakitlerini sizler için altta belirleyeceğiz.

Otomobil yağ değişimi genel olarak usta veya servisler tarafından yapılmaktadır. Burada en önemli konulardan birisi ise doğru viskozite oranına sahip yağı kullanmanız olacaktır. Fabrika hangi yağı önermişse o yağı kullanmak araç sağlığı için en iyi karar olacaktır.

Yağ Değişimi Fiyatları

Yağ değişim ücretleri genel olarak uygun fiyatlara yapılmaktadır. Aracınıza en uygun olan yağ seçildikten sonra usta veya servise giderek yağ değişimini 15 dakika kadar kısa bir sürede yaptırabilirsiniz. Yağ değişim işçilik ücretleri , iş kısa sürdüğünden dolayı sembolik rakamlara yapılır.

Yağ değişim fiyatı işciliği 2022 yılı için geçerlidir.

  • Tofaş ( Şahin , Doğan, Kartal ) yağ değişimi işcilik fiyatları = 20- 30 TL
  • BMW ( 3.16, 3.20, E30, E46) yağ değişimi işcilik ücreti = 30-40 TL
  • Mercedes yağ değişimi işcilik fiyatları = 30- 40 TL
  • Hyundai Accent, Getz , Era yağ değişimi işcilik ücretleri 20- 30 TL
  • Mazda 323, 626 yağ değişimi ücretleri 20-30 Tl arasında yer alır.

Birçok markanın yağ değişiminde alınan işçilik ücretleri maksimum 50 lira olmaktadır. Genellikle basit bir iş olduğundan bu fiyatlara halledilebilmektedir.

Motor Yağı Değişimi İçin Öneriler

Aracın motor yağı değişimi vakti geldiğinde en uygun olan yağ seçilmelidir. Yağ seçiminde dikkat edilmesi gerekenlerden birisi ise fabrikanın tercih ettiği yağın eklenmesidir. Aracınız için 15/40 benzinli model yağ ürünü tavsiye edildiyse bu ürünün dışına çıkmamak gereklidir. Markasına kadar aynı ürünü almanız araç için en iyi yol olur. Her zaman yağ bakımları vaktinde yapılmalıdır.

Kimi kullanıcılar 5-6 bin km sonra değiştirebilmekte ve bu süre içerisinde araçlarına zarar verebilmektedir. Araç da yağ az kaldığında aşınmalar daha fazla meydana gelir. Buda motoru kısa süre de yıpratabilir. Yağ değişimi sırasında araç yağ filtresi de değişmektedir. Yağ filtresi fiyatları ortalama olarak 40- 120 TL arasında değişmektedir. İkisinin bir değişmesi en iyi seçenektir.

yag degisimi

10/40 ve 15/40 yağ kullanan araçlar her 10.000 km’ de bir ,
20/50 yağ kullanan araçlar her 5.000 km’ de bir yağ değiştirmesi gerekmektedir. Yağ seçimlerinde kaliteli, bilindik markaların yağlarını kullanmanız gerekir. Ucuz yağ ve daha önceden markası dahi duyulmamış yağları tercih etmemek en iyi karardır.

Bu gibi önemli bakımlarda en iyisini seçmek, aracın çok daha uzun ömürlü olabileceği anlamına gelmektedir.

Yazı Güncelleme

Yağ Degişimi Fiyatları

Araç Ağır Bakım
Yağ değişimi Fiyatları

Yağ değişimi Fiyatları son dönemlerdeki zamlardan sonra sıkça değişiyor ve her araba sahibinin bilgisinin olması gereken bir konu olduğundan dolayı çok sık Google aratılan sorulardan biridir. Yağ değişimi fiyatları markaya göre değişiklik gösterse de En düşüğü iki yüz lira demek bizi yanlış çıkartmaz. Bu dönemdeki fiyat artışları bu denli motorun performansını etkileyen ve de arabanız için büyük önem taşıyan bir konu için bile yüksek fiyatlara sebebiyet vermektedir. Bu tarz önemli işlemleri mutlaka uzman ve de işin ehli birine yaptırmalısınız eğer arabanızın yağı eksildiyse motorunuzun performansı düşer ve bu da sürüş kalitenizi düşürür. Ki işin sonunda motorunuz hasar dahi görebilir.

Markalara Göre Fiyat Aralıkları

Markalara göre fiyat aralıkları değişmektedir. Sizin için minik bir liste yaptık;

  • Mazda ve Hundai modelleri için fiyatlar iki yüz, iki yüz elli tl arası değişiklik göstermektedir.
  • Fiat, ford ve de opel için fiyatlar iki yüz elli, üç yüz tl arası değişiklik göstermektedir.
  • Volswogen için fiyatlar üç yüz, üç yüz elli tl arası değişiklik gösterir.
  • Mercedes ve de BMW içinse Dört yüz dört yüz elli tl arası değişiklik göstermektedir.

Bu fiyatlar sadece bir ortalamak olmak ile birlikte sürekli güncelleme gelmesi ile birlikte değişikliğe de uğrayabilir bu sebeple bir kesin bir fiyat belirtememekteyiz. Ülkemizde ki kur farkının sürekli oynamasından dolayı da fiyatlara sürekli bir güncelleme gelmektedir.

Yağ Değişimi Nedir?

Yağ Değişimi Nedir? Sorusu son dönemde arabalara merak salan çoğu genç tarafından sorulmaktadır. Ve sorunuzun cevabı aslında çok basittir. Yağ değişimi arabanızın motor performansı düştüğü zaman yapılır.  Bu yağ değiştiği zaman ise motorunuzun ömrünü uzatırsınız aynı zamanda çekiş gücünü arttırırsınız. Bu şekilde arabanıza çok fazla yatırım yapmadan uzun yıllar boyu kullanabilirsiniz çünkü motor yağı, motorun içinde bulunan metallerin aşınmasını ve de hasar görmesini engellemek için üretilmiştir. Eğer yağ değişim zamanınız geldiyse hiç beklemeden bir usta görüşü alın aksi halde hem arabanızın çekim gücü düşecek hem de hasar görmeye başlayacaktır.

Yağ Değişimi Nasıl Yapılır?

Yağ değişimi Nasıl yapılır? Sorusu sanayi ile içli dışlı olmaya başlayan insanların kurcaladığı sorulardan biridir. Aracı bir şekilde lifte kaldırarak, kriko ile yükselterek ya da araç muayene çukurlarından yararlanarak yağ değişimi yapılabilir. Eğer ki motor sıcaksa yağın belirli bir süre ılıması beklenir. Daha sonra ise yağ karteri üzerindeki tıpa açılarak eskimiş, kullanılmış ve de azalmış olan yağ geniş bir hazneye boşaltılır. Ve bu süreçte yağın tamamen akması, boşalması sabırla beklenir. Yağın tamamen boşalması önemlidir çünkü ömrü bitmiş bir yağ makinede, motorda arızaya sebebiyet vermeye müsaittir. Yağ değişimi aracın kullanım ömrünü uzatacağından dolayı ustalar ve de sabırla yapılması önemlidir.

Benzer İçerik

Yağ değişimi ne kadar tutar?

Arac markasına ve yağ markasına göre 400 TL ile 1000 TL arası değişmektedir.

Motor yağı ömrü ne kadardır?

Motor yağı değişimi ortalama yılda bir veya 10.000km de kesinlikle değiştirilmelidir.

Motor yağ değişimi yapılmazsa ne olur?

Motorun içerisindeki basınç artmaya başlar ve motor yıpranmaya başlar.

Yağ değişiminde ne değişir?

Motor yağ değişiminde yağ ve yağ filtresi değişmelidir.

“Araç Yağ Değişimi Fiyatları” üzerine bir yorum

Yorum yapın