Enjektör Tamiri

Enjektör Tamiri
Enjektör Tamiri

Enjektör Tamiri

Enjektör Nedir

Enjektör Nedir Enjektör dizel araç motorlarının içerisinde bulunan bir parçadır. Bu parçanın görevi ise yakıtı motora püskürtmektir.

Enjektör tamiri çok önemlidir çünkü enjektör bozuk olursa araç fakir karışıma düşmekte ve bu yüzden daha fazla hava, daha az yakıt kastedilir. Arıza yapmış bir enjektör yakıtın motor silindirine olan akışını kısıtlamaktadır. Bu da ateşleme hatalarına sebebiyet vermekte ve aracın sarsıntılı çalışmasına neden olmaktadır. Enjektör tamiri yapılabilen bir şeydir. İnsanlar enjektör bozulduğunda çok yüksek fiyatla yenisini almayı düşünmektedir.

Fakat uygun ücretler karşılığında arızalı enjektörlerinizi vererek yerine revizyonu yapılmış tamir edilmiş enjektör alabilirsiniz. Ya da bunun yerine enjektörlerinizin tamirini yaptırıp kullanım ömrünü arttırarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu sayede yeni enjektör alıp yüksek ücretler ödemekten kurtulabilirsiniz.

Enjektör Tamir Edilmezse Ne Olur?

Enjektör tamiri önemlidir ve tamir edilmezse eğer birçok probleme yol açabilmektedir. Bu problemlerden bir tanesi enjektör tamir edilmezse araç rölantiyi koruyamaz hale gelebilmektedir. Bu da aracın çalışır haldeyken stop etmesine sebebiyet vermektedir. Eğer araç trafikte ya da hız sınırı yüksek olan otoyol gibi bölgelerde aniden stop ederse çok büyük kazaların habercisi olabilir.

Hem can hem mal sağlımız için aynı zamanda karşı araçtaki kişilerin sağlığı için enjektörün tamir edilmesi gerekmektedir. Arızalı bir enjektör yakıtın motor silindirine akışını kısıtladığı için ateşleme hatalarına da sebebiyet vermektedir. Tüm bu problemlerden kurtulmak için enjektör tamiri çok önem arz etmektedir.

Enjektör Nedir
Enjektör Nedir

Enjektör Arıza Belirtileri Nelerdir

Enjektör Nedir Enjektörün arıza yaptığını anlayabilmemiz için birçok sebep vardır. Bu problem genellikle araç muayenelerinde ortaya çıkıyor olsa da aracınızda yaşanılan değişiklikleri fark etmemenizin imkânı yoktur bundan dolayı aracınız şu belirtileri gösteriyorsa eğer enjektör arızalı demektir:

  • Araçta siyah duman atma problemi görülmekteyse enjektör arızalı demektir.
  • Araçta tıkalı olan enjektör sayısına göre silindirlerde ateşleme problemleri ortaya çıkmaktadır.
  • Araçta ani hızlanmalar esnasında, araç eğer istenilen randımanı vermiyor ise aracınızın enjektöründe problem olabilmektedir.
  • Araç vitesteyken ayak gazdan çekildiği esnada araçta bir sarsıntı oluşur ve araç sarsıntılı bir şekilde çalışmaya başlamaktadır.
  • Motorda arada sırada tekleme problemleri yaşanmaktadır. Fakat enjektör arızalı ise bu problemde sürekli olarak artışlar gözlemlenmektedir.
Enjektör
Enjektör

Sıkca Sorulan Sorular

Benzer İçerikler

Dizel Enjektör Tamir

Yorum yapın