Motor Bloğu Çatlak Tamiri Fiyat

Motor Bloğu Çatlak Tamiri Fiyat
Motor Bloğu Çatlak Tamiri Fiyat

Motor Bloğu Çatlak Tamiri Fiyat

Motor Bloğu Çatlak Tamiri Fiyat Motor bloğu motor suyunun donması ya da sıcak motora aşırı soğuk su eklenmesi sonucu kısacası sıcaklık düzensizliği dolayısı ile çatlayabilmektedir. Motor bloğu ise motorun bütün parçalarının konulduğu yani motorun bütününe denilmektedir. Bu da aracın doğru çalışabilmesi için en önemli kısımlarından bir tanesidir. Blok halinde bulunan gövde de motorun diğer parçaları bulunmaktadır.

Motor blokların sıcaklığa ve soğukluğa dayanıklı yapıda olması gerekmektedir bu sayede araç performansı olması gerekilen düzeyde çalışmaya devam edebilmektedir.

Motor bloğu Neden Çatlar

Motor Bloğu Çatlak Tamiri Fiyat Motor bloğunun ısıya dayanıklı bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Hem çok sıcakta hem çok soğukta aynı performansı gösterecek derece olması gerekmektedir. Bu durum olmadığı zaman motor bloğu çatlama gösterebilmektedir. Motor bloğunun çatlaması ve tamir edilmemesi sonucunda aracın randımanı tamamen etkilenmektedir.

Bunun için motor bloğunun kesinlikle tamir edilmesi ya da değiştirilmesi gerekmektedir. Değiştirilmesi çok pahalıya patlayabileceğinden dolayı ilk etapta herkesin aklına tamir edilmesi gelmektedir. Bu çok daha mantıklı bir yöntemdir çünkü daha az ücretler karşılığında bu tamir işlemi sonuçlanabilmektedir.

Motor Bloğu Çatlak Tamiri Fiyat
Motor Bloğu Çatlak Tamiri Fiyat

Motor Bloğu Çatlağı Tamir Edilir mi?

Motor bloğu çatlağı tamir edilebilir bir şeydir. Fakat bunun için bazı şartlar gerekmektedir. Çatlağın yeri ve durumuna bağlı olarak tamir edilebilmektedir. Çatlak tamir edilemeyecek boyutlarda ya da yerde ise bu durumda yenisiyle değiştirmek daha mantıklı bir yöntem olabilmektedir. Fakat tamir süreci olan bir hasar sürecidir. Eğer motor bloğu çatlağı tamir edilebilecek bir kısımda ise motor bloğunu yenisiyle değiştirmekten daha mantıklı bir yöntemdir.

Motor Bloğu Çatlağı Nasıl Anlaşılmaktadır?

Motor bloğu çatlağını anlayabilmemizin birçok nedeni vardır. Aracımız eskisi gibi çalışmadığında bunu fark etmekte ve tamir süreci için hasarın nerde olduğunu anlamaya çalışmaktayız. Motor bloğu çatlağını anlayabilmemiz için aşağıdaki detaylara dikkat etmemiz yeterli olacaktır.

  • Araçta oluşan yağ sızıntıları motor bloğu çatlağından kaynaklanabilmektedir.
  • Radyatörde meydana gelen su sızıntıları
  • Motor performansının eskisi gibi olmaması
  • Egzozdan beyaz duman gelmesi motor bloğu çatlağından kaynaklanabilmektedir.
  • Motorun teklemesi
  • Motorun eskisinden daha fazla ısınması
  • Araç kapağının birden fazla taşlanması da motor bloğu çatlağından kaynaklanabilmektedir.
  • Soğutma sisteminde meydana gelen havanın sebebi motor bloğunda oluşan çatlaktan oluşabilmektedir.

Motor Bloğu Çatlak İlacı Nasıl Kullanılır?

Motor bloğunun çatlağının tamiri için birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bir tanesi motor bloğu çatlak ilacıdır. Bu sayede motor bloğu çatlağı onarılabilmektedir. Kullanımı radyatördeki eski suyun boşaltılması ile başlamaktadır. Daha sonra radyatörü yeni suyla doldurun ve termostat açılana kadar motoru rölantide çalıştırın.

Bu işlemden sonra termostatı sökün ve ilacı alabilecek kadar su eksiltin ilacı kuvvetli bir şekilde yaklaşık on dakika kadar çalkaladıktan sonra termostatı söktüğünüz hazneden boşaltın. Daha sonra yarım saat kadar dinlenmeye bırakın dinlenme işlemi bittikten sonra aynı işlemi bir kez daha tekrarlayın sonunda ise radyatör suyunu yenileyerek işlemi bitirebilirsiniz.

Motor Bloğu Çatlak Tamiri Fiyat
Motor Bloğu Çatlak Tamiri Fiyat

Motor Bloğu Çatlak Tamiri Fiyatları

Motor Bloğu Çatlak Tamiri Fiyatları sanılanın aksine pahalı bir işlemdir. Motor bloğunda oluşan çatlak tamiri maliyetlidir fakat yine de bu durum her araç için aynı olmamaktadır. Çünkü her aracın motor bloğu farklı olduğu için motor bloğu çatlak tamiri fiyatı da değişiklik göstermektedir. Bazı araçların parça tedarikinde yaşanılan sıkıntılardan dolayı da bu fiyatta artış olabilmektedir.

Fakat motor bloğu tamiri için ortalama bir fiyat verecek olursak eğer bu işlemin 1800 TL ile 3800 TL arasında olduğu söylenilebilir. Fakat yine de fiyatta değişiklik olabilmektedir.

Motor Bloğu Çatlak Tamiri Fiyat

Sıkca Sorulan Sorular

Benzer İçerikler

Motor Bloğu Çatlağı Nasıl Anlaşılır

Motor Bloğu Çatlak Tamiri ve Fiyat Bilgisi

Motor Bloğu Neden Çatlar? Motor Bloğu Çatlağını Nasıl Anlarız?

Motor Bloğu Boyama

Komple Motor Boyama

Otoilim.com

Yorum yapın