Krank Mili Sensörü Arızası

Krank Mili Sensörü Arızası
Krank Mili Sensörü Arızası

Krank mili sensörü Arızası Krank mili sensörünün motordaki görevi,  krank milinin devir bilgisini, pozisyon açı bilgisi gibi referans bilgilerini motor kontrol ünitesine vermektir.

Krank mili sensörü, aracın motor tasarımına bağlı olarak krank milinin, volanın veya motor bloğunun içine monte edilmiştir. Krank mili döndükçe motor devri ile değişen elektriksel bir dalga deseni oluşturur. Bu dalga deseni sayesinde, yakıt enjektörünün püskürtme zamanını, ateşlemenin zamanlaması gibi ayarları motor kontrol ünitesine bildirir.

Krank Mili Sensörü Arızası

 Krank mili sensörü Arızası Krank mili sensörü aracın motorunda her yere etki eder. En büyük belirti olarak aracın viteste seyir halinde giderken aniden stop etmesi ve daha sonra çalışmaması gelir.Araç marş basar ama ateşleme yapmaz yani çalışmazAracın çalışmasında düzensizlikler görülür örnek vermek gerekirse araca sabah binersiniz normal çalışır 10 dk sonra stop edersiniz sonra çalışmaz ertesi gün yine çalışmaya başlar. Araçta vuruntu sesleri ön plana yani araç vuruntulu çalışmaya başlar.Eğer ki otomatik vites bir araca sahipseniz aracınızın vites değişim zamanlamalarında bir düzensizlik olur ve vites değişimlerini aşırı hissetmeye başlarsınız.Bunların dışında şöyle özetlemek gerekirse aracınızda krank sensörü bozulursa eğer araçta bir zamanlama problemleri görülmeye başlayacaktır. Ayrıyeten subaplarda, bobinde, enjektörlerde zamanlama hataları olacaktır.

Aracınız krank mili sensörü arızasında ateşleme yapmaz. Aracınız marş basıyor ama çalışmıyorsa sorunun krank sensöründen mi kaynaklanaklandığını öğrenmek için, bujinin birisini sökerek, buji yatağındaki metal parçaya yaklaştırıp marşa basarak kıvılcım atıp atmadığına bakmak gerekir. Şayet kıvılcım atma işlemini gerçekleştiriyorsa krank mili sensöründe arıza yoktur. Aksi takdirde kıvılcım atma işlemi gerçekleşmiyorsa krank mili sensörünüz arızalanmıştır.

Krank Mili Sensörü Tamiri

         Krank mili sensörü tamiratı olmayan bir parçadır. Parçanın uzun ömürde çalışması için arada bir krank sensörünün temizliği yapılabilir. Krank mili sensörünü kendinizin değiştirmesi zor olabilir. Bu sebeple bir profesyonelden yardım almanızda büyük fayda vardır.

Krank Mili Sensörü Arızası
Krank Mili Sensörü Arızası
Krank Mili Sensörü Arızası
Krank Mili Sensörü Arızası

Krank Mili Sensörü Fiyatları

Krank mili sensörü araca göre rakamlarda farklılık gösteriyor. Yeri oldukça değişken olduğu için iş çok pratik bir şekilde de yapılabilir, oldukça yoğun bir zaman dilimi de gerekebilir. 

Örnek olarak Fiat tarzı bir aracın krank sensörünü değiştirmek için üst kapağı sökmemiz gerekir.Bu işlemde oldukça uzun süren bir işlemdir. Krank devir sensörünün bir çoğunluğunda yeri genellikle motor bloğu ve motor karteline yakın olan krank kasnağı adı verilen parçanın içinde yer alır.

Bu sebeple  parçanın değiştirebilmesi için silindir kapağının sökülmesi gerekiyor. Silindir kapağının sökümünden sonra büyük bir ihtimalle conta değişimi yapılabilir. Kapak söküldükten sonra altındaki parçalarda kontrol edilip, temizlenir.  

Krank mili sensörü değişimi için ortalama olarak parça fiyatı hariç 250-650 TL arasında bir işçilik ücreti talep edilebilir. Krank mili sensörü marka ve modele göre, yan sanayi diye adlandırdığımız imitasyon ve orjinal parçaya göre 150.00 TL ile 1.250.00 TL arasında fiyat farklılığı göstermektedir. Kısaca parça değişim ücreti ile birlikte 1.500.00 TL’yi gözden çıkarmalısınız.

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir? Motor Yağı Fiyatları

Motor Bloğu Neden Çatlar? Motor Bloğu Çatlağını Nasıl Anlarız?

Motor Rektifiye Fiyatları

Motor Bloğu Çatlak Tamiri ve Fiyat Bilgisi

Rektifiye Nedir, Neden Yapılır, Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Google.com

Araç Boyama Fiyatları

Airbag Işığı Neden Yanar, Nasıl Söndürülür? Airbag Tamir Fiyatları

ARAÇ BOYAMA ÜCRETLERİ VE BOYAMAYA DAİR GENEL BİLGİLER

“Krank Mili Sensörü Arızası” üzerine bir yorum

Yorum yapın