Baskı Balata Değişimi

Baskı Balata Değişimi
Baskı Balata Değişimi

Baskı Balata Değişimi

Baskı Balata Değişimi Günümüzde manuel vitesli araçlar yerini yavaş yavaş otomatik vitesli araçlara bıraksa da trafikte manuel vitesli araç sayısı hala çok azalmış sayılmaz. Otomatik vitesli araçların daha maliyetli olması, daha kolay arızalandığı düşünülmesi ve arızalarının maliyetinin yüksek olması, birçok sürücünün tercihini manuel otomobilden yapmasına sebep oluyor. Manuel vitesli araçlarda vites atılırken debriyaja ihtiyaç duyulmalıdır. Baskı balata tam olarak burada devreye girmektedir. Debriyaj ile dönen milin yaptığı hareketin aynı doğrultuda olan diğer mile iletmek veya bu hareketi kesmek için kullanılır.

Baskı balatası, debriyaj diski ve volan birleştiğinde motordan şanzımana aktarılan gücü  aktarır ve ya keser. Debriyaj pedalına basıldığında yaylar genişler debriyaj balatasını diske geri iterek volanı kavrayarak aracın tekerlerine tekrar güç sağlar. Baskı balatanın en temel fonksiyonu motorun bütün gücünü iletmek için gerekli kuvvet sağlayabileceği yüzey ile teman yaratmaktır. Sürücü debriyaja bastığında baskı balata debriyaj volanı ve motor arasında kalan yani sürtünme basıncını ortadan kaldıran birincil debriyaj plakasına basınç uygulamasını durdurur. Bu motor gücünün iletimini keserek sürücünün kolayca vites değiştirmesini sağlamaktadır.

Yeterince çalıştırıldı zaman yükün kademeli olarak alınmasını sağlamaktadır. Bu görevi sayesinde aracın sarsıntılı hareket etmesini önler.

Baskı Balatanın Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Baskı Balata Değişimi Aracınızdaki birçok parça gibi baskı balatanın da zamanla aşınması olası bir durumdur. Araçların debriyajını devreye sokabilmek için bir miktar güç gerekmektedir. Uygulanan Bu kuvvet pedalın basmasına yardımcı olur ve devreye girmesini sağlar.  Dişliler, şanzıman ve Debriyaj pedal sisteminde ile ilgili arızalar yaşandığında baskı balata mekanizması ile ilgili olan bir sorun olduğunu düşünebilirsiniz. Araç gücünde eksilme, yüksek devir, debriyajdan gelen yanık kokusu ve yokuş çıkarken sorun yaşanması da baskı balatanın bittiğini gösteren belirtiler arasındadır.

Hasarlı bir balata debriyajın kaymasına sebep olur. Kaymış bir kavrama genellikle aşağıdakilere sebep olur;

Debriyaj bırakıldığında duyulan ses; Debriyaja bastığınızda bir gıcırtı sesi duyduğunuzda bu ses balatanın serbest bırakma yatağındaki ya da baskı balata parmaklarında ki veya yay düzlemesindeki bir sorunla alakalı olabilir.

Şanzımanda titreşim; Gevşek veya yanlış dengelenmiş bir baskı balata volan debriyaj sisteminizin titremesine neden olabilir.

Zor debriyaj kavraması; Baskı balata bittiğinde debriyajın kullanımı zorlanır. Bu bükülmüş bir balata, volana çarpan plaka parçaları veya hasarlı baskı balata kayışları dahil olmak üzere debriyajınızda olan çeşitli sorunlardan kaynaklanabilir.

Baskı Balata Değişimi
Baskı Balata Değişimi

Baskı Balata Neden Biter?

Baskı balata genellikle uzun ömürlü kullanılır. Dayanıklı bir yapıya sahip olsa da baskı balata arızaları yaşanabilir. Aracınızın baskı balatasına zarar veren ve bitmesine sebep olan bazı durumlar şunlar olabilir;

  • Aşınmış olan bir debriyaj diski, debriyaj baskı balatasına zarar verebilir.
  • Baskı balata parmaklarının bükülmesi ya da kırılması,
  • Baskı balatası yay düzeneğinin bozulması.
  • Debriyajın aşırı ısınması ve debriyaj hasarı,
  • Debriyaj kaynaması.

Baskı Balata Yakıt Tüketimini Etkiler Mi?

Baskı Balata Değişimi Sürüş tarzı ve Aracınıza yaptığınız bakımlar yakıt tüketimi üzerinde büyük etkiye sahiptir. Araçlar bakımları iyi yapıldığında iyi çalışır ve en iyi şekillerinde çalışarak az yakıt tüketir. Ancak aracınız olması gerekenden daha fazla yakıt tükettiği zaman fazla yakıt tüketimi bir endişe haline dönüşür. Aşınmış, eskimiş bir balata kilometre performansını olumsuz yönde etkilemektedir. Güç tekerlere tam olarak dönüştürülemediğinden araç hareket etmek için daha fazla enerji sarf eder ve buda daha fazla yakıt tüketimine sebep olur.

Debriyaj nedir?

Debriyaj balatası Aracınızın hareket etmesini sağlar ve vites değiştirmenize yardımcı olur. kontak anahtarı çevrilen bir motor çalışır ve sürekli olarak döner ve bu güç şanzımana güç verir. Debriyaj motorla şanzıman arasına konumlandırılmış ve motorun gücünü şanzımana ileten mekanizmadır.

Debriyaj nasıl çalışır?

Debriyaj balatası Debriyaj aracı çalıştırdığınızda motor gücünün kademeli olarak verilmesini sağlar. Trafikte araç kullanırken istediğiniz anda istediğiniz hıza yükselip ya da düşmek mümkün değil. Nitekim ani hızlanmalar veya yavaşlamalar aracın kontrolünü kaybetmenize sebep olabilir ve motoru yıpratarak kalıcı hasarlar bırakabilir. Debriyaj sistemi tam olarak bu yüzden var. Vites ve motor arasında bir tür diyalog kurarak hızlanma ya da yavaşlamak istendiğinde vites değişikliği yapmanızı sağlar.

Debriyaj balatası Debriyaj çalışma prensibini incelediğinizde üç parça ile karşılaşmak söz konusu. Debriyaj balatası, bilye, baskı, bu tür bir dişli sistem ile karşılaşırız. Aracınızı çalıştırdığınızda baskı ve balatayı da harekete geçiriyorsunuz. Bilyede baskı ve balata ikilisi arasında konumlanıyor. Sürücü debriyaja bastığı anda bilye baskıya basınç uygulayarak balatanın boşa geçmesini sağlamaktadır. Bunun sayesinde vites kolu hareket ettiğinde dişliler sorunsuz bir şekilde birbirine geçer. Sürücü ayağını debriyajdan çektiğinde ise güç yeniden şanzımana iletilir.

baskı balata fiyatları
baskı balata fiyatları

Debriyaj Kullanımında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir

Debriyaj balatası Daha sessiz ve seri bir vites değişimi için ve tabi ki olası kaza ihtimallerini önlemek için debriyaj bakımı oldukça önemlidir. Debriyaj sistem zaman içerisinde hasar gören bir sistemdir.   Sistemde Özellikle balata çeşitli aşınmalara uğrayarak kavrama özelliğini yitirebilmektedir. Bu nedenle debriyaj bakımı ortaya çıkabilecek olası kötü durumların önüne geçilebilmesi için oldukça önemlidir. Debriyaj bakımı kesinlikle yetkili servislerce yapılmalı nitekim kompleks sistemde yapılacak en ufak hata daha kalıcı sorunların kendisini göstermesine yol açar. 

Debriyajın ömrünü uzatabileceğiniz bir kaç kişisel dikkat edilmesi gereken şeyler var;

  • Araç tam durmadan ileri vites ve geri vites arasında geçiş yapmak debriyaja zarar verebilir.
  • İhtiyaç duyulmadığı zamanlarda ayağınızın sürekli debriyaja meyilli olması da debriyaj ömrünü kısaltan davranışlardandır.

Baskı Balata Fiyatları

Baskı Balata Fiyatları Debriyaj seti olarak alınan parçada baskı, balata ve debriyaj bilyesi bulunmaktadır. Debriyaj seti yeni yıl itibariyle 500 TL ile 2000 TL arasında değişmektedir. Eski model bir araçta Baskı balata değişimi işçilikle beraber en az 1000 TL’yi bulurken daha yüksek modelli araçlarda 4000 TL’yi bulabiliyor.

Sıkca Sorulan Sorular

Benzer İçerikler

Baskı Balata Fiyatları

Toyota Baskı Balata Değişim Fiyatı

Baskı Balatanın Bitik Olduğu Nasıl Anlaşılır? Baskı Balata Tamir Fiyatları

Baskı Balata Değişim Fiyatları

Baskı Balata Bittiği Nasıl Anlaşılır?

En İyi Baskı Balata Markası Hangisi ?

Aracın Geri Vitese Geçmeme Arızası

Şanzıman

otoilim.com

Yorum yapın