Cam Filmi Numaraları

Otomobillerinin camlarını filmle kaplamak isteyen araç sahipleri kanunlar doğrultusunda istedikleri görüntüyü elde ederek araç camlarının iç kısımlarını koruyabilirler. Cam filmler sayesinde araçların dışardan iç kısımlarının görülmesi engellenir.

Cam Filmi Numaraları
Cam Filmi Numaraları

Cam Filmi Numaraları

Bununla beraber güneşten gelen ultraviyole ışınlarının araç içerisine girişini filtreleyerek aracın koltuklarının rengini korur. Cam filminin bu özellikleri sayesinde yaz aylarında araç içi soğutma işlemi daha kolay yapılabilir.

Cam filmlerinin numaraları ışığı geçirgenlik yüzdesine, sürücünün arka camları kullanıp kullanmadığına göre ve sürücünün görüş açısına bağlı olarak değişkenlik gösterir. En çok kullanılan cam filmleri 1 numaradan 4 numaraya kadar olanlardır.

Cam filmi numaraları genellikle 1, 2, 3, 4 olarak isimlendirilir. Her numaranın belirli bir oranda görüş yüzdesi mevcuttur.

1 Numara Cam Filmi

Görüş yüzdesi en yüksek olan cam filmi 1 numaradır. %85 görüş sağlar ve ışığı en fazla geçiren cam filmi numarasıdır. 

2 Numara Cam Filmi

Görüş yüzdesi 1 numara cam filmine göre daha düşük ve 3 ile 4 numaralı cam filmlerine göre daha yüksek bir görüş sağlamaktadır. 2 numara cam filmi görüş yüzdesi %70’tir.

3 Numara Cam Filmi

Görüş yüzdesi olarak 1 ve 2 numaralı cam filmlerine göre daha düşük ama 4 numaralı cam filminden daha yüksek bir görüş sağlamaktadır. 3 numara cam filmi görüş yüzdesi %55’tir.

4 Numara Cam Filmi

En az ışık geçiren ve görüş oranı en az olan numara 4 numaradır. %40 görüş oranı olan 4 numara cam film %60 oranında içeriyi göstermiyor. 

Cam Filmi Fiyatları
Cam Filmi Fiyatları

Cam Filmi Fiyatları

Arabasına cam filmi yaptırmak isteyen kullanıcılar için ilk olarak belirli trafik kurallar ve yönetmeliklerin hatırlatılması gerekli. Araçlarda en yüksek 2 numara cam filmi yapılması serbesttir.

2 numaranın haricinde kullanılacak 3 ve 4 numaralı cam filmleri doğrudan aracın ceza yemesine sebep olabilir. Bu bilgilendirmelerden sonra cam filmi kaplama için çeşitli fiyatlar olduğunu da belirtmek mümkündür.

Her aracın tipine ve marka modeline göre ayrı cam filmi satışı bulunmamaktadır. Oto cam filmi fiyatları kullanılmak istenen cam filminin kalitesine ve özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.

Genel olarak sektör içerisinde ön cam hariç diğer bütün camlara uygulanmasının fiyatı 350 TL ile 1000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Oto Cam Filmi

Araç sahipleri araç aldıktan sonra araçlarında bazı değişiklikler yapmak ister. Bu işlemler arasında en sık yapılmak istenilen ise cam filmi kaplama işlemidir.

Oto Cam filmi nedir denildiğinde,  polyester ailesi içerisinde yer alan termoplastik polimer reçinesinden üretilmiş olan cam filmleridir denilebilir.

Arabanın görüntü olarak daha güzel görünmesini sağlarken bununla beraber araç içerisinin görünmesini engeller Genel olarak cam filmler aracın içini göstermemesi özelliği ile bilinse de aslında farklı ve yararlı birçok işleve de sahiptir.

Oto cam filmi araçlara güneşten doğrudan gelen zararlı ultraviyole ışınları filtreleyerek, izolasyon işlevi görür. Bu özellik sayesinde araçların koltuklarında ve gövde kısmında solmalar yaşanmasını engeller.

Oto cam Filmi Güneş ışınlarını filtrelemesi ile birlikte yaz aylarında araç içi klimanın verimini artırarak soğutma işlemini kolaylaştırır. Diğer bir özelliği ise yapısı sayesinde camın çizilmesini ve darbe alındığı takdirde kolay parçalanmamasını sağlamaktır.

Cam Filmi Fiyatları
Cam Filmi Fiyatları

Oto Cam Filmi Fiyatları

Oto cam filmini etkileyen, Cam filmi markası, ön cama kaç numara film yaptırmak istediğiniz, Arka bagaj üstü cam, Arka yan camlar, Ön yan camlar, Camlarda sökülmesi gereken film var mı? Gibi faktörler cam filmlerinin fiyatlarında farklılıklara yol açmaktadır.

Ancak araçlarda cam filminin uygulanması yasak olan bölgelerde bulunmaktadır. Ön cam filmi trafik kuralları ve yönetmelikleri doğrultusunda araçlarda uygulanması yasak olan bir işlemdir.

Bu durum sürücünün sürüş esnasında görüşünü azaltacağı için istenmeyen bir işlemdir.

Bununla beraber ön cam üzerinde herhangi bir film bulunması, aracın muayeneden geçmesine engel olmaktadır. Araçlardan uygulanmasına izin verilen cam filmi numaraları 1 ve 2 numaralı cam filmleridir. 

Farklı model film çeşitleri de bulunmaktadır. Aynalı cam filmi gibi yazımızı güncelleyerek bunları da ekleme yapacağız.

Oto Cam Fiyatları

Otomobillerde cam tamir fiyatları üç ana faktöre bağlıdır. 

  • Otomobil camında bulunan hasarın türü; Örneğin bir taş izi veya bir çatlak,
  • Hasarlı Oto cam; otomobilin hangi camının arızalı olduğu örneğin, ön cam ya da arka cam,
  • Araç sigortanızın cam hasarını kapsayıp kapsamadığı gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Oto cam fiyatları aracın tipi, marka ve modeline göre 600 TL den başlayıp 1600 TL ye kadar değişiklik göstermektedir. 

Sıkca Sorulan Sorular

Benzer İçerikler

ROT BAŞI NEDİR?

YAĞ MÜŞÜRÜ NEDİR?

GAZ KESİCİ

EPC NEDİR?

ENJEKTÖR NEDİR?

otoilim.com

Yorum yapın