Rotil Nedir?

Rotil araçlarda ön süspansiyonun bir parçasıdır. Çok fazla duymadığımız, herkes tarafından bilinmeyen bir parça olmasına rağmen stratejik öneme sahip bir eklem parçasıdır.

ROTİL
ROTİL

ROTİL

Araçların farklı yönler üzerinde hareket etmesini sağlayan önemli parçalardan birisi de bu parçadır. Bundan dolayı meydana gelecek arızada mutlaka hemen tamirin yapılması büyük öneme sahiptir.

Amortisör sisteminin içerisinde yer alan, tekerlekler üzerinden hareket noktasından önemli bir yapıdır. Bu doğrultuda yüklendiği önemli görev ile beraber, belli başlı arızalar da ortaya çıkarabilir.

Araçların en önemli bağlantı noktalarından birisi olan rotil arızası söz konusu olduğunda arızanın anlaşılabilmesi için servis desteği almak gereklidir.

Bununla beraber düzenli bakımın yapılması ve bu doğrultuda gerekli işlemlerin gerçekleştirilmesi, sağlıklı bir sürüş için oldukça öneme sahiptir.

Rotil Nedir

Direksiyon mafsallarını ve kontrol kollarını birbirine bağlamaya yarayan harekete eksenli yatakları ifade etmeye yarar. Bütün araçlarda kullanılmaktadır.

İnsan anatomisinden kıyasla yola çıkıldığı zaman, bağlantı çalışma sistemi yapısı kalça eklemi ile bacak kemiğinin bağlantısına çok benzerdir.

Çünkü bunların her ikisi de küresel bir bağlantı ve soket düzeneği sergiler. Amortisör sistemini birbirine adapte etmek suretiyle değişik pozisyonlarda bulunan tekerlekleri birbirine bağlamaya yarayan, pim görevi gören oynak yapı olarak bilinmektedir.

Amortisör sisteminin bir parçası olması ile birlikte, oynar ve hareketli bir tasarımı bulunmaktadır. Bu tasarım özelliği sayesinde tekerleklere hareket özgürlüğü sağlanır. Üstlendiği görev dolayısıyla her daim sağlam ve hasarsız bir yapıya sahip olması oldukça önemlidir.

Rotil Ne İşe Yarar?

Araçların ön süspansiyonunda bulunan bu parçalar, tekerleklerin bağımsız bir şekilde aşağı ve yukarı yönlü hareket etmesini sağlar. Aynı zamanda sağa ve sola dönüşlerde de destek verir.

Rotil Ne İşe Yarar
Rotil Ne İşe Yarar

Süspansiyonlarla iş birliği içerisinde oldukça karmaşık bir mekanizmaya sahip bağlantı elemanları olan, süspansiyonun hareketi boyunca lastiğin yola temasını ve araç kontrolünün en üst düzeyde yapılmasına da yardımcı olur.

Daha basit bir şekilde anlatmak gerekirse, arabaların ön süspansiyonun da bulunan güvenli, sağlıklı ve konforlu bir şekilde direksiyonun kontrolünü sağlamak için direksiyon mafsalları ve kumanda kolları arasında dönme hareketine yardımcı olur.

Bu bakımdan bakıldığında bu parça, süspansiyon bileşenlerini  birbirine bağlayan ve hakaret etmelerini sağlayan ön süspansiyonların kritik bir bileşeni konumundadır.

Rotil Arızası Nasıl Anlaşılır?

Yuvarlak bir yapıya sahip olan bu parça zamanla aşınabilir ya da boşluk yapabilir. Özellikle kötü arazi koşullarında araç kullanmak zorlayarak hasar verebilir. Örneğin Offroad araçlarında değişimi kentlerde kullanılan binek araçlara göre daha fazladır.

Arızalanma durumunda tespit yapmak ise çok kolaydır. Yuvarlak yapılı parçasını kaplayan kauçuk malzemeyi kaldırdığınız zaman bu parça ileri geri hareket ediyorsa eğer boşluk yapmış ve arızalanmış demektir.

Arızalanması aşağıdaki belirtilerle anlaşılabilir;

  • Araç tekerlekleri kamber yapıyorsa,
  • Otomobilin lastikleri iç kısımda dış kısma göre daha fazla aşınıyorsa,
  • Çukura girip çıktığınız zaman lokurtu denilen sesin duyulması yaşanıyorsa,
  • Kasisten geçerken gıcırtı oluyorsa,
  • Aniden gaz ya da fren yaptığınız zaman tak sesi geliyorsa boşluk yapmış olabilir.

Rotil neden arızalanır?

Periyodik olarak değiştirilen bir parça değildir. Ancak her bakımda kontrol edilenler arasındadır. Arızalanması aracın süspansiyonunun yola vermiş olduğu tepkiler ile alakalıdır.

Yol ne kadar bozuksa o kadar çabuk arızalanır. Bunun dışında aracınızın rotu düzgün değilse ya da süspansiyonda arızalı başka parçalar varsa daha erken bozma eğilimi gösterecektir.

Rotil Nedir
Rotil Nedir

Rotil Değişim Fiyatı Ne Kadar?

Ufak bir bağlantı parçası olmasına rağmen çok stratejik bir öneme sahiptir ve bulunduğu konum dolayısıyla kilit noktalarda bulunur.

Bir bütünün parçası olmak ve arıza yapmak sistemin kalanına zarar verecek ve sürüş güvenliğinizi tehlikeye düşürecektir. 

Değişim için işçilik fiyatları, araçların marka ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Değişimi basit bir işlem gibi görünse de birçok problemi beraberinde getirecektir. Aracın açık alanlarında yer aldığı için dış etkenlere maruz kalırlar.

Bu sebepten dolayı zorlayıcı bir sökme süreci olabilir. Biliyorsunuz ki bu parça araçlarda çift olarak bulnumaktadır.

Bütün bu durumlar göz önüne alındığı zaman sadece tek parçanın sökme işçiliği 50tl ve 200tl arasında bir işçiliğe sahip olabilir.

Rotil Fiyatları

Rotil fiyatları, aracınızın marka, model ve alacağınız parçanın markasına göre değişiklik gösterecektir. Ancak ortalama bir fiyat vermemiz gerekirse 50tl ile 800tl arasında değişiklik göstermektedir. Bu aralık birçok markanın fiyatını kapsayacaktır. 

Sıkca Sorulan Sorular

Benzer İçerikler

ROT BAŞI NEDİR?

Yağ Müşürü nedir?

ENJEKTÖR NEDİR?

CONTA NEDİR?

ALTERNATÖR NEDİR?

otoilim.com

Yorum yapın