MAP Sensörü Nedir?

Araç sistemlerinde adı çok bilinmeyen birçok parça bulunmaktadır. Oysa bu adını bilmediğimiz parçalar aracın sorunsuz çalışabilmesi için oldukça önemlidir. Bizde bu yazımızda pek fazla bilinmeyen ancak oldukça önemli olan mutlak basınç sensörünü (MAP) ele aldık.

MAP Sensörü
MAP Sensörü

MAP Sensörü Nedir?

MAP sensörü emme manifoltundaki emiş gücünü algılamaya yarayan bir tür parçadır. İngilizcede ”Manifold Absolute Pressure” olarak geçer. Bu tabirin kısalması ise MAP olarak yapılmıştır ve genellikle bu şekilde tabir edilir.

Motora yüklenen yükün algılanmasında oldukça önemli bir bileşendir. Vakum miktarını belirleyen parça bu değere göre bir sinyal yayar.

Motor kontrol ünitesi (ECU) de mutlak basınç sensöründen geçen bu bilgileri ateşleme sistemi ve yakıt enjeksiyon sistemini ayarlamak için kullanılıyor. Görüldüğü üzere mutlak basınç sensörü ateşleme kısmı için oldukça önemli bir parça olduğu ön plana çıkmakta.

MAP Sensörü Nasıl Çalışır?

MAP, halk arasında bilinen MAP manifold mutlak basınç sistemi olarak da bilinir. Normal basınç sensöründen farkı ise yalnızca emme manifoldunda meydana gelen basıncı ölçüyor olmasıdır.

Araç dururken özel bir görevi yoktur. Motor çalıştığı zaman birçok sistem devreye girer. Pistonların yarattığı hava çekişi sebebi ile emme manifolduna bir vakumlama hareketi oluşur.

Motor çalışır durumda iken gaz kelebeği sonuna kadar açıldığında, yani tam gaz yapıldığı sırada oluşan bu vakum zamanla biter. Yaşanan bu durumda da emme manifoldunda ekstra bir basınç yok demektir.

Yani emme manifoldunu içerisinde bulunan hava basıncı ile dış ortamdaki hava basıncı eşitlenir. Motoru rölantide çalıştığı zamanlarda ise emme manifoldundaki vakum hareketi oldukça güçlüdür.

Araç yavaşlarken de bu hareket gözlenir. Mutlak basınç sensörü de motorun haraketine bağlı olarak emme manifoldunda oluşan basınç değişikliklerini algılar. Ve map sensörü de edindiği bu bilgileri de ateşleme zamanlamasını ve yakıt enjeksiyonunu belirlemek amacıyla kullanılır.

MAP sensörü arızası belirtileri

 • Araçta Rölanti düzensizlikleri görülmesi, Rölanti arızasın vb. gibi  titremeler yaşanması gözlemlenir.
 • Ateşlemede gecikme ve devir dalgalanması gözlemlenir.
 • Araçta aniden hızlanma ve yavaşlama yaşanabilir. Motorun basınç dengesi bozulduğu için kontrol sorunları görebilir.
 • Ateşleme sistemine fazla yakıt gideceği için bundan ötürü fazla yakıt veya kuru yakıt yakma gibi problemler oluşabilir.
 • Ateşleme zamanlaması ve yakıt enjeksiyonu sorunu performansta düşüş ve fazla yakıt tüketimine yol açabilir.
 • Yakıt enjeksiyonunda yaşanan sorunlar sebebiyle aracın bujileri fazla kirlenebilir ya da hasar görebilir.

Eğer bu durumlardan birisi gözlemleniyorsa kesinlikle yetkili bir servise uğrayarak motorun sesinin kaynağını kesin olarak tesit edebilirsiniz.

MAP sensörü arızası
MAP sensörü arızası

Mutlak basınç sensöründe yaşanan bir sorunu tespit edebilmeniz için yetkili servisten yardım olmanız önerilir. Araçta yer alan oldukça önemli bir parça olan MAP sensörü kontrolünün yetkili kişiler tarafından yapılması oldukça önemlidir.

Bundan dolayı araçta bir sorun olduğunu hissediyorsanız fakat bunun mutlak basınç sensöründen olup olmadığını bilmiyorsanız. En yakın yetkili servise başvurarak sorunu tespit edebilirsiniz. 

Mutlak basınç sensörü  tam olarak nerededir?

Yeni nesil araçların birçoğunda emme manifolduna vidalanmış bir şekilde bulunan MAP, burada sonda formundadır.

Üzerinde bulunan soket ile elektrik bağlantısı yapılabilir. Bazı motor tasarımlarında ise emme manifolduna bir tür lastik hortum arayıcılığıyla dışardan bağlandığı da görülebilir. 

MAP sensörü görevi nelerdir ve bozulursa ne olur? 

 • Motor yükünü algılamak MAP sensörünün görevleri arasındadır.
 • Manifold içinde bulunan hava sıcaklığını ölçmek.
image 2
MAP Sensörü Nedir? 4

MAP sensörü bozulması sonucu

 • Aracın çalışması düzensizleşir.
 • Aracı her şeyden rölenti ayarı dengesizleşir.
 • Motorda çekiş düşüşü yaşanır.
 • Araç daha fazla yakıt yakmaya başlar.

MAP Sensörü Fiyatı

Fiyatı ortalama 800-900 rakam bandında değişiyor. Bu fiyat farkı aracın marka ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Lpgli araçlarda lavota marka map sensörü  600 tl civarı iken atiker marka MAP sensörü 900 tl bandında değişiklik göstermektedir.

Parçanın değişimi basit bir şekilde yapılabiliyor.  Emme manifoldunun üzerinde yer alan MAF sensörünün fişini çekerek parçayı söküp yenisini takabilirsiniz. Eğer bu işlemi yapmak için kendinize güvenmiyorsanız yetkili bir servise göstermenizde fayda var.

Yaklaşık 250 tl civarında bir işçilik ödeyerek bu işlemi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. MAP sensörü arızasını tespit ettikten sonra öncelikle temizleyebilir, eğer sonuç vermezse parçanın değişimini yapabilirsiniz.

Sıkca Sorulan Sorular

Benzer İçerikler

BASKI BALATANIN BİTTİĞİ NASIL ANLAŞILIR

ROTİL NEDİR?

ROT BAŞI NEDİR?

Yağ Müşürü nedir?

ENJEKTÖR NEDİR?

CONTA NEDİR?

ALTERNATÖR NEDİR?

otoilim.com

Yorum yapın